2024. november 29., péntek

Hot Potato Fly 2.0 Elit cipőteszt

 

Hoztam egy cipőtesztet, egy nem túl ismert márka darabjáról, amit Fehérvári Attilától kaptam azzal, hogy nyúzzam, nyüstöljem  és legfőképp ne kíméljem, mert kíváncsi lenne a véleményemre. Kezdetben ódzkodtam a dologtól, mert híve vagyok a „bevált dolgon ne változtass” elvnek, de… végül is mit veszíthetek? (Semmit!) Vágjunk bele! 


Az első használat előtt

A Hot Potato márka számomra nem volt igazán ismert, sőt! Tavasszal, az Istrián láttam először Attila lábán, aki abban futotta a 110 km-es távot és jókat mondott róla. A cipő nem szakadt szét, nem gyötörte el a lábát. Én kicsit szkeptikus voltam, mert hát sosem hallottam róla. Egyébként a márka 2008 óta létezik és inkább a belső – kínai – piacon vannak jelen.

Hátsónézetből: a felsőrészbe integrált nyelv és a merevített sarok rész

A cipővel való első kontaktkor rögtön egy régebbi csukámra emlékeztetett, amelyiknek hasonlóan agresszív kialakítású volt a talpfelülete. A felső rész viszont a régi cipőmnek erősebb volt.Attival előzetesen egyeztettünk a mérettel kapcsolatban és belementem az általa javasolt méretbe, bár amikor felvettem a cipőt kicsit nagy volt, de nem olyan zavaróan, hogy kicseréljük. A lábujjaim örültek a döntésnek, ugyanis nekem a nagyujjaimon sajna sosem épek a körmeim, pedig bőven van hely a lábujjhegy és a cipő eleje között. 

Ebben a tekintetben inkább nyáron tudnék nyilatkozni, amikor az izzadság miatt kicsit csúszkál a lábam, hiába kötöm meg rendesen. Egy indikátor talán mégis akad, mégpedig az év első havas futásakor direkt kerestem az elsüppedős részeket, hogy ázzon meg a cipő kívül belül és hát nem ütötte meg az ujjaim.

A talp mintázata segít megelőzi az előre- vagy visszacsúszást

Szárazabb körülmények között

Szóval! Amikor beleléptem a cipőbe, elsőre kicsit keménynek úgymond „fapadosnak” tűnt, gondoltam akkor ezt a csillapítás sínyli meg. Viszont a köves-kavicsos lejtőkön, ahol képes megvágni az „dózer” a cipő talpát, ez a keménység épp jól jött, mert emiatt eddig nem volt meg vele az az érzés, mintha legóra léptem volna. Amúgy a futófelület egyetlen darab anyag, tehát nem apróbb darabokból áll. Nekem ez tetszik, hiszen nem egy cipővel jártam úgy, hogy lejtmenetekkor kavics ment a cipő talpának felkéredzkedő felületdarabja alá, bökve ezzel a talpam. Továbbá a kis háromszögek is csúszást minimalizálják, amivel nyilván nem a spanyolviaszt találták fel, de mindenképpen plusz pont. A talp keménységéhez képest a csillapítás nem rossz, eddig 3-szor futottam benne 4 órás edzést (ezekben egyenként 30+ km és 2000+ m szint volt), nem gyötörte el a lábam és meglepő módon nem csapott szét. Aki ismeri a Budai Trail „S” távját, abban is a Nagy-Kopaszra vezető emelkedőt, ott lefelé adtam a cipőnek a négyórás edzések alkalmával, ami 10-12 lejtmenetet jelent. A lejtő első fele kellően meredek és kavicsos, persze nem egy János-hegyi libegő alatti lejtő. Figyelős ugyan, de azért lehet rajta haladni… és persze csúszni. Egyébként száraz talajon rendkívül jól fog lefelé-felefelé egyaránt.

A hó a tesztelés miatt épp jókor jött
Sajna a hó hamar elolvadt, viszont annyiból jól jött, hogy tudtam sárban is mozogni benne. Ha a klasszik sarat veszem figyelembe (nem csak nedves talaj, de még nem dagonya), abban az esetben tök stabil a talajfogás. Nincs kicsúszás, se elbillenés. A dagonyaszerű süppedős, csúszós sárban ez a cipő sem csinál csodát.

Amúgy a cipőt nem vágtam ketté, mint ahogy azt a Runrepeat.com-on csinálják, nem tehetem meg, de ha nyugdíjazom, szerintem belenézek, mit rejt a talp.

Sarazás
A felsőrész ez a gumis-hálós anyag, ami elég vékony, bár erős és legfőképp nem merev. Kb. mintha egy zokniba lépnél bele… egy jó erős zokniba. Amúgy jól fogja a lábam, jól „öleli a lábfejet”, varrás nem nagyon van. Az anyag mondhatni gyorsan szárad, tocsogósra áztatva kb. 2 óra tök száraz lett, mondjuk ehhez kell egy radiátor. A fűzősor alján – a kis lábujjnál –­­, ahol a legjobban hajlik a cipő, még se egy megtörés, se egy szakadás nincs az anyagon. A felsőrészben csak a sarokrésznél és a boka alatt van szivacs (a lábfej középső részénél csak maga a felsőrész anyaga), a cipőfűző pedig bordázott, szerintem egy csomóra kötve is tart, bár én a duplacsomóban jobban bízok. A belső falán már látszódik a használat, mert a sarokrésznél kilyukadt a szövet, illetve a talpbetét mellett is. Ez lehet, hogy az én „futótechnikámnak” köszönhető! Az orr részen van egy kis fekete színű merevítés, gondolom ez a kőberúgás esetén csökkenti a mechanikai behatást. Én mondjuk csak „dekáztam” még a kővel lejtőzéskor, az inkább nekem fájt, de a cipőn nem volt nyoma. Tartottam a felső rész anyaga miatt attól, hogy majd jobbra vagy balra „kifelé” fog menni a lábam, szóval hogy csetlek-botlok a gázos szitukban, de ilyen még nem következett be, a talajfogás elég stabil vele.

Hja, a talpbetét! Azon nincs semmi különös, ha nem lenne rányomva a logó, akkor nem mondanám meg, hogy ez ebben volt. Mármint nem gagyi, kb. olyan, mint a nagy márkákban lévők. A sarokrész kívülről merevített.

A cipőről egy-két adat a magyarnyelvű weboldalról: a talp vastagsága sarok résznél: 50 mm, Drop: 7 mm, súlya: 247g (41-es méret).

Én 4 hete használom folyamatosan és 400+ km, kb. 25000 m szint után sem szakadt még a felső része, a talpa persze kopott, mert otthonról, mire terepre érek és vissza, edzésenként bő 5 km aszfaltot is kap. Érdekes lenne magashegyen is kipróbálni, a Juliai-Alpokban (pl. Triglav Trailen) szerintem klasszul lehetne használni.

Megjegyzem ez a teszt teljesen az én véleményemen alapul, senki sem kérte, hogy ez vagy az legyen vagy ne legyen benne. Nincs üzleti érdekem benne, nem kapok jutalékot. Amióta futok, 35-40 pár cipőt koptattam el, nekem talán 2-3 volt, ami nem volt jó választás. Köszi, hogy elolvastad! J



Pro:

-   Eddig nem érzem, hogy nyúlna a felsőrész anyaga és nem vált le a talpa.

-   Stabil talajfogás, technikás talajon is nagyon jól kapaszkodik.

-   Összességében nem gagyik az anyagok, nem az a kíniaipiacos minőség

-   Ha a következő 400 km-re is így tartja a magát akkor ár/értékarányban egy jó opció lehet, aki nyitott az újra és nem akar vagyonokat kifizetni egy cipőre.

Kontra:

-   Nekem belül már kiszakadt az anyag a sarokrésznél, bár ez minden cipőmnél fennálló probléma

-   Ebből a típusból csak kétféle szín van (mondjuk nálam ez kevésbé szempont).

A te cipőd lehet:

-   ha nem zavar a zoknis kialakítás, vagy ha nem zavar, ha sokat mész technikás utakon.

Nem a te cipőd:

-   ha nem szereted a keményebb anyagból készült talpú cipőket

-   ha nálad a könnyebb cipő a favorit

-   ha nagyon keskeny a lábad



És akkor a cipőről készült képek kb. "féltávnál"... azaz 400 km-nél (és 25000 méternyi szintemelkedésnél)! Jöjjön a "B" oldal"!


Tehát a 0 km-es cipő  
400 km után, picit azért megpucoltam (fényviszonyokra kevés hatásom volt)

A talprész nem túlzottan kopott, pedig aszfalton is jártam vele

A sarka lett kicsit viseltesebb, de még bőven jó


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése